Dovanų pirkimo bumas: psichologas atskleidžia, kodėl jam pasiduodame
Nors Kalėdos dažnai siejamos su džiaugsmu ir ramybe, tačiau nesibaigiantis dovanų pirkimas ir išlaidos gali apkartinti šventinę nuotaiką. „Tele2” kartu su „Jaunimo linija“ gruodžio mėnesį ragina atkreipti dėmesį į savo emocinę sveikatą ir dalinasi psichologo įžvalgomis apie tai, kodėl pasiduodame dovanų pirkimo karštinei.

„Jaunimo linijos“ Kauno padalinio vadovas Mykolas Kriščiūnas aiškina, kad dovanos – tai santykio su žmogumi išraiškos forma, tad pirkdami brangesnį daiktą ar įdomesnę patirtį, norime parodyti, kad žmogus mums rūpi. Pasak specialisto, dovanų pirkimo ir dovanojimo procesas dažniausiai sužadina malonias emocijas, tačiau sparčiai artėjant šventėms, tai tampa tikru kantrybės išbandymu, reikalaujančiu daug pastangų .
„Kai ieškome ir perkame dovanas, kyla trumpalaikis arba ilgalaikis malonumas. Intensyvesni malonūs jausmai aplanko, kai mes jas padovanojame ir matome, kad žmogus nuoširdžiai džiaugiasi. Dovanų pirkimo bumą sužadina ne tik noras pradžiuginti artimuosius, bet ir prekybos centrų reklamos bei aplinkinių žmonių elgesys. Dovanų pirkimas yra svarbi kalėdinė tradicija, tačiau kartais ji kelia daugiau rūpesčių nei džiaugsmo“, – tikina jis.
Pasak M. Kriščiūno, išrinkti tinkamiausias dovanas ir susilaikyti nuo išlaidavimo padeda apgalvojimas, kam tos dovanos yra perkamos. Anot jo, svarbu, kad dovanos turėtų kažkokią reikšmę, todėl būtina žinoti, ko jūsų artimieji trokšta ir kas iš nuoširdžiai juos pradžiugins.
Dovanokite ne tik daiktus, bet ir patirtis
Specialistas akcentuoja, kad artimiesiems galime dovanoti ne tik brangius daiktus, bet ir patirtis, kurios su mumis pasilieka ilgiau bei sukelia intensyvesnes emocijas. Pasak jo, dovanojamos patirtys gali būti labai įvairios: bilietai į koncertą, paaukojimas draugo vardu, laiškas, parodomas dėmesys ar praleidžiamas laikas kartu.
„Patirties dovanojimas yra asmeniškesnis ir labiau orientuojamas į tam tikrą žmogų. Ieškodami patirčių dovanų kuriame gilesnį santykį, kadangi turime pagalvoti ir pasidomėti apie žmogaus pomėgius ir norus. Jeigu kalbame apie vakarienes ar kokybišką laiką kartu, tikiu, kad tai gali būti reikšmingos dovanos, kurios kartais išlieka ilgiau nei daiktai. Patirtys gali būti skirtingos ir neprivalo būti brangios, nes dovanų reikšmė nesusijusi su pinigais. Ji kyla iš ryšio su žmogumi ir emocinio įsitraukimo“, – akcentuoja jis.
Nepamirškite pasirūpinti savimi
M. Kriščiūnas teigia, kad dėl įvairių šventinių tradicijų, kaip stalo dengimas ar dovanų pirkimas, neretai pamirštame savo emocinę būseną. Anot specialisto, šiuo įtemptu laiku vertėtų sustoti ir bent kelias minutes pagalvoti, ar šventinis pasiruošimas mums patinka ir nekelia įtampos. Jo teigimu, tradicijos nėra amžinos ir jeigu jos kelia sunkesnes emocijas, reikėtų jas peržvelgti ar net pakeisti, kad šventės būtų malonios ir ramios.
„Šventiniu laikotarpiu svarbu nepamiršti ne tik kitų, bet ir savęs. Būtina skirti laiko sau, paklausti, ko man trūksta, kam neskiriu pakankamai laiko ar finansų. Ryšys su savimi yra reikalingas, ypač metų pabaigoje, kai įsisukame į nesibaigiančius šventinius rūpesčius. Būtina savimi rūpintis ne tik per šventes, bet tai daryti ir reguliariai“, – pataria psichologas.